Youtube Kurucusu Kimdir?
 01 Şubat 2021   Esosyal

Youtube Kurucusu Kimdir?

Youtube hem ülkemizde hem de tüm dünyada en çok kullanılan sosyal platformlardan biridir. Dizi, film, çeşitli yetişkin ve çocuk içerikleri izlemek adına en iyi seçenektir. Kurulumu ise tam bir girişimcilik harikasıdır. Her türlü konu hakkında video bulup hem eğlenebileceğiniz, hem vakit geçirebileceğiniz hem de farklı bilgiler hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bir platformdur.

Youtube abone satın almak için buraya tıklayınız.

Kurucuların Hikayesi

Youtube aslına bakılırsa zorluk ve engeller eşliğinde kurulmuş bir platformdur. Proje ilk kez uygulamaya geçtiğinde işler oldukça kötü ilerlemiştir. Hatta kurucuları iflas etme eşiğine dahi gelmiştir. Yavaş yavaş kendini geliştirmiş ve günde ortalama 100 milyon izlenen bir platforma dönüşmüştür.

Kurulduğu ilk yıl yatırım almayı başarmıştır. İlk aylarında sadece girişimci finansmanları ile ilerlemiştir. Fakat aynı yıl içinde Sequoia Capital şirketinden 11.5 milyon yatırım almıştır. 2006 yılında da 1.65 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır. Youtube halen Google tarafından faaliyetlerine devam etmektedir ve merkez ofisi Kaliforniya'da bulunmaktadır.

Kurucuları Kim?

Youtube kurucuları;

  • Jawed Karim
  • Steve Chen
  • Chad Hurley tarafından kurulmuştur.

Şuan ki CEO'su Susan Wojcicki'dir. Chad Hurley ise danışmanlığına devam etmektedir. Günümüzde ise Google yan kuruluşlarından biri olarak faaliyet göstermektedir. Medya şirketleri ve kullanıcı üretimi videoları gösterimi için WebM, H.264 ve Adobe Flash Video teknolojileri kullanılmaktadır. Kurulumunda ise Chen'in San Francisco'daki apartmanında yapılan bir akşam yemeği partisinde video paylaşırken yaşadıkları sorun büyük rol oynamaktadır.

Chen'e göre Youtube bir akşam yemeği partisi esnasında ortaya atıldı. Karim ise partiye katılmadığı için kurulum aşamasının farklı olduğunu savunuyor. Ona göre fikir ilk kez 2004 yılında Super Bowl esnasında Janet Jackson'ın göğüs frikiği kazası, 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunaminin ardından ortaya çıktı.

Jawed Karim

Jawed Karim 1 Ocak 1979 yılında Almanya'da doğmuştur. Amerikalı bilgisayar bilimci ve internet girişimcisi olarak bilinmektedir. Fakat aslen Bangledeş'lidir. Youtube'un kurucu ortaklarından biridir. Siteye ilk video atan kişide odur. Bu işten önce de PayPal'de çalışmaktaydı. Me at the Zoo başlıklı ilk açılış videosu Temmuz 2020 itibari ile 100 milyondan fazla izlenmiştir.

Jawed Karim, Youtube kurucusu diğer ortaklar ile tanıştığında PayPal çalışanıydı. Gerçek zamanlı internet karşıtı dolandırıcılık sistemi de dahil olmak üzere pek çok sistemi tasarlamaya yardımcı oldu. Karim Urban-Champaign İllinois ve Stanford Üniversitelerinden mezun olmuştur. Serveti ise şuan 140 milyon dolar değerindedir. Şirketi kurduktan sonra Stanford Üniversitesinde bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans yaparken Youtube'da danışmanlık da yapmıştır.

Chad Hurley

Chad Hurley 21 Temmuz 1977 yılında doğmuştur. Youtube'un eş kurucusu ve eski CEO'sudur. Ayrıca PayPal şirketinin logosunu da o tasarlamıştır. Gelecek teknolojilerini yöneten ilk 50 CEO arasında gözükmektedir. Ayrıca evlidir ve 2 çocuğu vardır. Meslek hayatında danışmanlık, bloggerlık, Google- Co kurucusu, AVOS sistemleri kuruculuğu yapmıştır. Chad Hurley 1 yılda 4.5 milyon kazanç sağlamaktadır.

Steve Chen

Tam adıyla Steve Shih Chen Youtube kurucu ortaklarından biridir. Ayrıca önceki teknoloji sorumlusudur. AVOS Systems İnc ve video paylaşım uygulaması MixBit'i kurduktan sonra 2014 yılında Google Ventures'a katılmıştır. 25 Ağustos 1978 yılında Taiwan'da doğmuştur. University of İllinois at Taipei, Taiwan'dan mezun olmuştur. Steve Chen 8 yaşındayken ABD'ye ailesiyle beraber yerleşmiştir.

Chen'de diğer ortaklar gibi PayPal'da çalışırken Chad Hurley ve Jawed Karim ile tanışmıştır. Yotube'u geliştirmeden önce bir sürede Facebook'ta çalışmıştır. 2005 yılında ise 3 ortak beraber Youtube'u resmen kurmuştur. Haziran 2006 yılında ise Şu anda önemli olan 50 kişi arasına girmiştir. 16 Ekim 2006 yılında ise Chen ve Hurley Youtube'u Google'a satmıştır.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce