Youtube Kanalı Nasıl Açılır?
 22 Aralık 2020   Esosyal

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube’da kanal açmadan önce yapmanız gereken işler var. Öncelikle kanalınıza bir tema belirlemeniz gerekiyor. Temanız ne tarzda videolar çekeceğinizi belirler. Doğru tema belirlemek büyük önem taşır. Çekebileceğiniz video tarzını iyi düşünmeniz, buna göre tema belirlemelisiniz. Ardından temaya uygun bir kanal adı bulmalısınız.

Yepyeni bir ad oluşturabilir ya da kendi isminizi kullanabilirsiniz. Kanal adı seçimi de titizlikle yapılması gereken işlemlerdendir. Koyduğunuz bu ad kanalınız hakkında bilgi verici olmalıdır. Kanalınızın en görünen yüzü adı olacaktır. Bu yüzden dikkatle seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri hallettikten sonra kanal açma işlemlerine başlayabilirsiniz.

Youtube kanal açma işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Google hesabınız yoksa öncelikle bir Google hesabı edinmeniz gerekiyor
 • Ardından Youtube’da bir hesap oluşturmanız gerekiyor.
 • Sonraki adım kanal açma işlemidir.
 • Son adım ise hesabı doğrulama işlemidir. Hesap doğrulama işlemi, hesap oluştururken de istenebilir.
 • Youtube’da kanal, bu adımlar teker teker yerine getirilerek açılıyor. Kanalınızı açtıktan sonra videolarınızı yükleyebilir, başka videolara yorum yapabilirsiniz.

Google Hesabı Açma

Zaten hazırda bir Google hesabınız varsa bu aşamayı atlayabilirsiniz. Ancak bir Google hesabınız yoksa Youtube’da kanal açamıyorsunuz. Google hesabı açmak çok kolay bir işlemdir. Google’a Gmail yazın ve siteye girin. Kaydol butonuna bastıktan sonra hesap açmak için bilgileri girmeniz gerekiyor. Bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Google hesabınız açılıyor. Google hesabınızı açtıktan sonra Youtube’da kanal açma işlemlerine devam edebiliyorsunuz.

Google hesabınız olmadan Youtube’da kanal açamıyorsunuz. Ancak Youtube’a giriş yapıp, video izleyebiliyorsunuz. Google hesabınız olmadan sadece video izleyebilirsiniz. Videolara yorum ya da beğenme yapabilmek için Google hesabınızla Youtube’da hesap açmanız gerekiyor. Bundan dolayı bir sonraki adım Youtube’da hesap oluşturmadır.

Youtube Hesap Oluşturma

Youtube’da hesap oluşturmak için öncelikle bir önceki adım olan Google hesabı açma işlemini halletmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra Youtube’da oturum açabiliyorsunuz. Youtube’da oturum açtıktan sonra; videoları beğenebilir, kanallara abone olabilir, daha sonra izle özelliğini kullanabilirsiniz.

Youtube hesap açma işlemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Öncelikle Youtube’a gidin.
 • Youtube’a girdiğinizde sağ üstte oturum aç butonunu göreceksiniz. Ona tıklayın.
 • Ardından açılan sayfada hesap oluştur butonuna tıklayın.
 • İstenilen bilgileri girerek hesabınızı oluşturun.
 • Bu işlemler yerine getirilerek Youtube’da hesap oluşturuluyor. Hesap oluşturduktan sonra kanal açıp video yükleyebiliyorsunuz.

Hesap oluşturduktan sonra sevdiğiniz kanallara üye olarak destek olabiliyorsunuz. Sevdiğiniz kanallardaki video paylaşımlarından haberdar oluyorsunuz. Hesap oluşturulduktan sonra oynatma listeleri oluşturarak, daha sonra izlemeyi düşündüğünüz ya da sevdiğiniz videolara hızlıca erişebiliyorsunuz.

Youtube Kanalı Açma

Youtube kanalınız olmadan bu mecra üzerinde görünen bir varlığınız olmaz. Eğer görünen bir varlığınız olmasını istiyorsanız mutlaka kanal oluşturmanız gerekli. Ayrıca kanal açmadan Youtube’a video da yükleyemezsiniz. Kanal oluşturma işlemi oldukça basit bir işlem. Google hesabınızı açtınız, ardından Youtube’da hesap oluşturduysanız hesabınıza giriş yapın. Yorum atma kanal olmadan yapılamayacak bir işlemdir. Herhangi bir videoya yorum atmayı deneyin. Sizi kanal açmaya yönlendirecektir. İşlemleri takip ederseniz kanalınız oluşacaktır.

Hesap Doğrulama İşlemi

Youtube’da bazı özellikler hesap doğrulama işlemi olmadan yapılamıyor.

Bu özellikler şöyle sıralanabilir;

 • Canlı yayın yapma
 • 15 dakikadan uzun video yükleme
 • Küçük resim ekleme

Bu özellikleri hesabınızı doğrulamadan kullanamazsınız. Telefon numaranızı girdikten sonra size bir kod gönderilir. Bu kodu gösterilen alana girdiğinizde hesabınız doğrulanmış olacaktır.

Hesabınızda doğrulandıktan sonra Youtube’un sağladığı bütün özellikleri kullanama şansına erişirsiniz. Ayrıca açtığınız kanal üzerinden videolar yükleyip takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Diğer videolara yorum yapabilirsiniz.

Youtube Hizmetlerimiz

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce