Youtube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır?
 27 Ocak 2021   Esosyal

Youtube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır?

Youtube hesap doğrulama işlemi, kanalınızı veya markanızı daha prestijli ve güvenli hale getiren bir yöntem olarak, Youtube kanal sahiplerinin karşısına çıkmakta. Doğrulama rozetine sahip olan bir Youtube kanalı, abonelerine sayfanın orijinal olduğunu bu rozet sayesinde göstermektedir. Twitter, Facebook veya Instagram’da olduğu gibi, doğrulaması yapılmış bir Youtube hesabı da, aynı fayda ve özellikleri sağlamakta. Video paylaşım platformu olan Youtube üzerindeki kanalınız için doğrulama rozeti alınma süreci ve yöntemi, diğer platformlara göre biraz farklı olmaktadır.

► Youtube abone satın almak için tıklayın.

Youtube Hesap Doğrulama Nedir?

Youtube hesap doğrulama işlemi, Youtube kanalınızın size ait olduğunu ve kanalın gerçek kişiler tarafından yönetildiğinin onaylanması anlamına gelmekte. Doğrulaması gerçekleştirilmiş olan bir Youtube kanalı, kanal veya marka adının sağında gri tikli bir doğrulama rozeti içermekte. Doğrulaması gerçekleşen bir Youtube kanalı, kullanıcılarına resmi bir kanal olduğunu belirtir.

Doğrulanmış Youtube kanallarında yer alan doğrulama rozeti, Youtube kanal adının sağ tarafında yer alan gri renkli doğrulama onay işaretidir. Bu gri onay işareti, Youtube üzerinde başarısını kanıtlayan kanalları simgelemekte. Gri onay işaretinin bir diğer anlamı ise, kanal sahibinin kaliteli ve yeterli düzeyde içerik üreticilerinden biri olduğunu ifade etmektedir. Doğrulama rozeti, bir işletmenin, bir markanın veya bir kuruluşun resmi kanalı olduğunu da simgeleyebilir.

Youtube hesap doğrulama işlemi, gerçekleştirilmesi gereken bir takım sürecin ardından gelmektedir. Youtube doğrulama rozetinin alınabilmesi için, Youtube tarafından belirlenmiş olan ilke ve kriterleri kabul edip, yerine getirmeniz gerekmekte. Kanal içerisindeki videoların paylaşılması, paylaşılan videoların içerikleri, video kurgu biçimleri ve kopya içerik olmaması, gibi bazı kurallara dikkat edilmelidir. Günlük olarak yapılan video paylaşımları, paylaşılan videoların izlenme oranları ve kanalınızın takipçi sayısı, Youtube hesap doğrulama süreci içerisinde Youtube tarafından değerlendirilmesi yapılan ya da Youtube’un dikkate almış olduğu kriterlerdir.

Youtube Kanal Doğrulama Rozeti Çeşitleri Nelerdir?

Youtube üzerinde kanalların yapabilecekleri 2 farklı doğrulama işlemi yer alır. Youtube hesap doğrulama ve Youtube isim doğrulama. Bu 2 doğrulama işleminin birbirleriyle pek fazla ilgisi olmasa da, doğrulama terminolojisi açısından birbirleriyle sık sık karıştırılmakta.

Youtube hesap doğrulama işlemi, genel olarak Youtube hesabının ilk oluşturulduğu zamanlarda yapılır. Youtube, hesabınızla ilişkilendirilmesi açısından cep telefon numarası vermenizi ister. Bu işlemi yapmadığınız sürece de, video yöneticisinin üst bölümü üzerinden sizlere küçük küçük bildirimler göndererek, bu işlemi sürekli olarak hatırlatır. Cep telefon numaranızı verdikten sonra ise, Youtube hesabınıza ekleyebileceğiniz ve doğrulama kodu içeren bir mesaj gönderir.

Youtube isim doğrulama işlemi ise, Youtube sahibi olan Google’ın, bu kişiyi veya markayı temsil etmekte olan profil veya resmi sayfa olduğunuzu doğrulayan bir işlemdir. Youtube kanal adının yanına yerleştirmiş olduğu gri bir rozettir.

Doğrulaması Yapılmış Youtube Hesabının Faydaları Nelerdir?

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi, Youtube hesabının da doğrulanmasının bazı faydaları vardır. Her şeyden önce, artık kanal sahibinin güvenilir bir Youtube kanalı olduğu ortaya çıkmaktadır. Kanal takipçilerinin de, yüklenen videolara daha fazla önem vereceği görülecektir. Youtube kanal doğrulamasının diğer faydaları ise şunlardır:

  • Ücretli olarak içerik üretme imkanı,
  • Telif hakkı veya içerik kimliği konularında itirazda bulunabilme,
  • Youtube video düzenleme özelliğinin kullanılabilmesi,
  • Açıklama ve dış bağlantı ekleme fırsatı.

Bu 4 farklı özellik, Youtube doğrulaması yapan kanal sahiplerinin doğrulama yaparak sahip oldukları en temel özelliklerdendir.

Youtube Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Youtube kanal doğrulaması yapmak isteyen kanal sahipleri, ilk olarak https://www.youtube.com/verify adresine gitmeleri gerekir. Ardından burada kişilerin karşısına çıkan bölümlerdeki işlemleri gerçekleştirmeleri sonucunda, Youtube kanal doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce