Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
 06 Şubat 2021   Esosyal

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Youtube, günümüzde televizyon yayınlarından daha ilgi çekici hale gelmiştir. Özellikle akıllı telefonlar sayesinde Youtube erişimi çok daha kolay bir hale gelmiştir. Herkesin takip ettiği, videolarını merakla beklediği en az bir Youtube kanalı bulunmaktadır. Youtube canlı yayınları, Google'ın Youtube'u satın almasıyla geliştirilerek kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. İlk başlarda türevlerine göre geride kalsa da daha sonra büyük Youtube kanallarının en çok tercih ettiği canlı yayın araçlarından biri olmayı başarmıştır. Bugün geldiğimiz noktada ise en başarılı canlı yayın uygulamalarının içerisinde zirveye oynayan bir mecra haline geldi.

Youtube abone satın almak için buraya tıklayın.

Youtube Canlı Yayını Kimler Tarafından Yapılabilir?

Youtube, her kullanıcısı için farklı amaçlar için kullanılan bir video barındırma web sitesidir. Youtube'u yemek tarifleri, diziler, filmler, oyun videoları, elektronik alet inceleme kanalları ve bunun gibi daha binlerce türde videolara rahatça ulaşabildiğimiz bir video dünyası olarak tanımlamak yanlış olmaz. Bu binlerce kategori içerisinden en beğendiğimiz Youtube kanallarını takip edebilir, videolarını yayınladıkları anda cihazlarımıza gelecek olan bildirimle anında izleyebiliriz.

Peki, Youtube kanalı sahipleriyle ilgili merak ettiklerimizi nasıl öğrenebiliriz? Yayıncıların neredeyse tamamı, izleyenleriyle iletişimlerini sıkı tutmak için zaman zaman canlı yayınlar aracılığıyla aboneleriyle sohbet etmektedir. Siz de kendi kanalınız aracılığıyla hiçbir kısıtlama olmadan canlı yayınlar yapabilirsiniz. Tek sınırlama, canlı yayını telefon ya da tablet üzerinden yapacaksanız abone sayınız 1000 ya da üzerinde olmalı. Bilgisayar üzerinden yapılacak olan yayınlarda böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır. Youtube canlı yayınları herkes tarafından kullanılabilir.

Youtube Canlı Yayınları Neden Önemlidir?

Günümüzde insanların istekleri, sevdiklerinden beklentileri çok çabuk değişebiliyor. Dün çok popüler olan bir şeyin bugün hatırlanmıyor olması bile mümkün. Durum Youtube kanalları için de pek farklı sayılmaz. Youtube kanallarının yayınladıkları popüler içerikler de bir anda popülerliğini yitirebiliyor. Bu durum hem izleyiciler için hem yayıncı için bazı sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu sorunları yayıncılar tek taraflı olarak bir videosunda anlatıp kendi sorununu çözebilir. Fakat Video arayıcılığıyla değil de canlı yayın ile bu sorunları çözmeye çalıştığı zaman karşılıklı sohbet havasında herkes kendi isteklerini dile getirebilir. Bu şekilde karşılıklı isteklerin tartışıldığı bir ortam oluşur ve izleyiciler ile yayıncı arasında kurulan bağ daha güçlü bir hale gelir.

Youtube Canlı Yayını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube canlı yayınları ne kadar yayıncı ile izleyiciler arasındaki bağı güçlendirse de bazı durumlarda izleyicilerin tepkisine, Youtube kanalının abone kaybetmesine neden olabiliyor. Canlı yayın içerisinde söyleyeceğiniz, düşünmeden söylenilen tek bir söz sizi hedef oklarının karşısına koyabilir. Bu nedenle sözlerinizi seçerek, dikkatinizin dağılmasının önüne geçerek yapmalısınız canlı yayınınızı.

Her ne kadar gelen soru ve yapılan yorumlara göre doğaçlama gelişen bir sohbet olacak olsa da siz ana hatlarıyla konunuzu ve gelebilecek soruların olası cevaplarını önceden düşünerek bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Youtube için çekilen videoların kurgu, çekim ve montaj aşaması bulunuyor. Yapılan hatayı ortadan kaldırma, yeniden çekme imkanınız var. Fakat Canlı yayınlarda bu durum söz konusu değil. Bu nedenle canlı yayınlarda video çekiminden daha çok dikkatli olmak gerekir.

Youtube Canlı Yayını Nasıl Başlatılır?

Önce yayını yapacağınız cihazı belirlemeniz gerekiyor. Eğer mobil cihazınızdan yayın yapmak istiyorsanız Youtube kanalınızın 1000 ve üzeri takipçi sayısına ulaşmış olması gerekmektedir. Mobil olarak canlı yayın açmak için uygulama içerisinde "Oluştur(+)" daha sonra da "Canlı Yayın Başlat" seçeneklerine dokunarak canlı yayına geçebilirsiniz. Bilgisayardan yayın açmak için de tarayıcınızdan Youtube'a giriş yapıp daha sonra sağ üst kısımdan "Oluştur" oradan da "Canlı Yayını Başlat" tuşlarına tıklayarak canlı yayına başlayabilirsiniz.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce