Twitter'da Hesap Engelleme Nasıl Yapılır?
 10 Şubat 2021   Esosyal

Twitter'da Hesap Engelleme Nasıl Yapılır?

Twitter'da engelleme diğer hesaplar ile nasıl etkileşim kuracağınızı kontrol eder. Bununla birlikte kullanıcıların hangi hesaplar ile temasa geçeceğini, tweetlerinizi göreceğini ve takip etmesini sınırlar.

Twitter takipçi satın almak için tıklayın.

Engelleme Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Twitter’da engelleme özelliği konusunda birtakım özellikleri de bilmeniz gerekmektedir.

Bilmeniz gereken noktalar şu şekildedir;

 • Engellediğiniz hesaplar sizi kesinlikle takip edemez fakat sizde o hesabı takip edemezsiniz.
 • Takip ettiğiniz bir hesabı engellerseniz, o hesap sizi takip etmeyi bırakır. Engellediğiniz hesabın engelini kaldırırsanız, o hesap sizi takip ediyor olmazsınız yeniden hesabı takip etmelisiniz.
 • İstediğiniz Hesabı engellediğinizde o hesabı engellediğinize dair o kişiye bildirim gitmez. Engellenen hesap, kendisini engellemiş olan hesabın profiline girerse engellendiğini fark eder. Bu yönü ile sessize alma ile farklılık gösterir. Sessize alınan hesaplar hiçbir şekilde sessize alındıkları konusunda bilgi sahibi olamazlar.
 • Engellediğiniz hesap, sizin hesabınızı bildirmek isteyebilir. Bu süreçte tweetleriniz bildirim esnasında engellediğiniz hesap tarafından görülebilir bu sayede bildirime eklenebilir.
 • Engellediğiniz hesap, sohbetlerde sizden bahsederse ve takip ettiğiniz hesaplardan bildirim gelirse bu bildirimleri görebilirsiniz.
 • Özellikler bu şekildedir. Engelleme durumu engellediğiniz hesap Twitter’a girdiği zaman gerçekleşir. Engellediğiniz hesap giriş yapmadıysa, Twitter hesabınıza üçüncü parti ile erişiyorsa herkese açık bir profiliniz varsa tweetlerinizi görebilir. Görmesini istemiyorsanız hesabınızı gizliye almanız gerekir.

Engellenmiş Hesaplar Neleri Yapamaz?

Engellenmiş hesaplar birtakım işlevleri yapamazlar.

Yapamadığı işlevler şu şekildedir;

 • Twitter hesaba sahipseler sizi takip edemezler,
 • Tweetlerinizi göremezler. Sadece Twitter’a tweetleriniz hakkında bildirirlerse görebilirler,
 • Twitter hesaplarından tweetlerinizi arasalar da bulamazlar.
 • Mesaj gönderemezler,
 • Sizin takipçilerinizi, takip ettiklerinizi, beğenilerinizi ve listelerinizi göremezler,
 • Oluşturduğunuz anı görüntüleyemezler,
 • Twitter hesabınızı listelerini eklemek isteseler dahi ekleyemezler,
 • Sizi istedikleri fotoğrafta etiketleyemezler,

bunun gibi işlevleri yerine getiremezler. Ayrıca engellediğiniz hesabın tweetlerini, paylaştığı fotoğraf ve videoları zaman akışınızda görüntülenemez. Fakat bazı durumlarda akışınızda tweetler ve bildirimler görülebilir. Bunlardan birisi takip ettiğiniz kişi veya kişiler engellediğiniz Hesabı tweetlerinde paylaşırsa görebilirsiniz. Diğeri ise engellediğiniz hesapla beraber sizden de tweetlerden bahsedilirse görebilirsiniz.

Bir Twitter Hesabı Nasıl Engellenir?

Bir tweetten engellemek isterseniz, engellemek istediğiniz hesabın tweetini gördüğünüz anda tweetin üstündeki simgeye dokunmanız gerekir. Engelle öğesine dokunmanız gerekir böylece engelleme işlemi tamamlanır. Profilden engellemek isterseniz, hesabın profilini ziyaret etmeniz gerekir. İlk taşma simgesini dokunur ve engelle öğesini dokunup doğrulamanız gerekir. Böylece iki yoldan engelleme işlemi tamamlanır.

Bir Kullanıcıyı Engelleyip Engellemediğinizi Nasıl Öğrenirsiniz?

Engellediğiniz bir hesabı engelleyip engellemediğinizi öğrenmeniz mümkündür. Engellediğiniz hesabın profilime girdiğinizde takip et butonu görünmez onun yerine engellendi butonunu görürsünüz. Böylece engellediğinizi anlarsınız. Engellediğiniz hesabın profiline baktığınızda tweetlerini göremezsiniz, gizlenir. Fakat bu hesabın tweetlerini görmek isterseniz evet, profili görüntüle butonuna tıklayarak tweetlerini görebilirsiniz.

Twitter Hesabın Engeli Nasıl Kaldırılır?

Engellediğiniz hesabın engelini kaldırmak isteyebilirsiniz. Engeli kaldırmak için ise birtakım adımları takip etmeniz gerekir.

Hesabın engelini kaldırmak için;

 • Engellediğiniz hesabın profilini ziyaret etmeniz gerekir.
 • Engellendi butonuna tıklayın,
 • İOS için engeli kaldır, android için ise evet öğesini seçip engeli kaldırmak istediğinizi doğrulayınız,

Bu şekilde engellediğiniz hesabın engelini kaldırmış olursunuz. Hiçbir şekilde bildirim karşı tarafa bildirim gitmez. Sadece engeli kaldırılan hesap, sizin profilinize girdiğinde tweetlerinizi görebilir. Aynı şekilde sizde engeli kaldırdığınız hesabın profilini ziyaret ettiğinizde tweetlerini rahat bir şekilde görüntüleyebilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce