Twitter Trend Topic Nedir?
 06 Mart 2020   Esosyal

Twitter Trend Topic Nedir?

Eskiden bazı şeyler gündem olduğunda bunları gazetelerden ya da televizyonlardan takip ederdik. Bir şey gündem olur olmaz haberimiz olmazdı. Bunu ancak bir gün sonrasında öğrenebilirdik. Fakat günümüzde sosyal medya ve internet ile anında her şeyden haberimiz olabiliyor. Bu sistemin öncüsü de hepimizin adını duyduğu Twitter Trend Topic.

Trend Topic (TT) Olmak

Halk arasında “TT Olmak” deyimiyle kullanılan Twitter Trend Topic, anlık olarak en çok konuşulan hastagleri ve kelimeleri öne çıkararak gündemi belirleyen bir sistemdir. Mesela Galatsaray’la Fenerbahçe derbisi yapılacağı gün çoğunlukla Twitter’da, “Derbi”, ”Galatasaray” ve “Fenerbahçe” kelimeleri TT olur.

Ve bu TT’lere tıkladığınızda bu kelimeleri kullanarak tweet atan kişilerin paylaşımlarını görürsünüz. TT kelimeler çok fazla kişi tarafından kullanıldığı için, “En Son” olarak adlandırılan haber akışını takip etmek oldukça zordur, bu sebeple Twitter ilk önce karşınıza en popüler paylaşımları çıkartır. Kendiniz bu seçenekler arasında gidip gelebilirsiniz.

Eğer ki sizde TT olan kelimelerden birini attığınız tweette kullanırsanız sizin paylaşımınız da TT sayfasına düşer. Attığınız paylaşım çok fazla etkileşim alırsa popüler sayfasına düşersiniz ve bu durum fenomen olmak için en önemli adımdır.

Her Konumda TT

Trend Topicler tek bir bölgeye bağlı değillerdir. Her ülkenin kendine ait bir TT bölümü bulunmaktadır ve Twitter ayarlarından istediğiniz ülkeyi inceleyebilirsiniz. Ayrıca WorldWide seçeneği de bulunmaktadır ve bu TT’ler tüm dünyanın konuştuğu şeyler anlamına gelmektedir.

TT Hilesi

Twitter’ın TT özelliğinin gündemi yönlendirdiğini söylemiştik. Bundan yararlanmak isteyen bazı kişiler ve firmalar da, birçok kullanıcının hesaplarına erişerek, anlık olarak bir konu hakkında binlerce tweet atarak TT olabiliyorlar. Ve bunu belli ücretler karşılığında satıyorlar. Bu durum legal değil bu sebeple kimsenin kullanmasını önermiyoruz fakat bazen Trend Topic sayfasında anlamsız şeyler gördüğünüzde nereden geldiğini bilin.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce