Twitter Spam Nasıl Kaldırılır?
 07 Şubat 2021   Esosyal

Twitter Spam Nasıl Kaldırılır?

Twitter, yazı tabanlı olarak insanların kullanımlarını sunulduğu ve mini blog olarak geçen bir sosyal medya platformudur. Twitter, ülkemizde ve dünyada genel olarak haber paylaşımı ve sosyal yardımlaşma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için tercih edilmekte.

Twitter ucuz takipçi satın almak için tıklayın.

Ülkemizde Twitter Kullanım Oranı

Türkiye sınırları içerisinde aktif olarak Twitter kullanan kişi sayısı, 11.8 milyondur. Türkiye bu sayıyla, dünyada en çok Twitter kullanıcısı bulunan ülkeler sıralamasında 6. sıradadır. Avrupa’da ise, 2. sıradadır.

Ülkemizde en başta siyasetçiler bilim insanlarına, çeşitli meslek grubu çalışanlarından fenomenlere kadar oldukça geniş bir kesim, Twitter’ı aktif olarak kullanmakta. Bu kadar yüksek bir sayının olması, çeşitli çıkar grupları ve ideolojiler tarafından manipülasyon ortamı oluşturmak için ilk başvuru noktalarından biri olabilmekte.

Twitter Üzerinde Manüpülasyon Yapılması

Twitter üzerinden oluşturulmaya çalışılan manipülasyon ortamlarına bir örnek verilecek olursa, ülkemizde 2013 yılında yaşanan Gezi Parkı eylemlerinde, niyetleri iyi olan kişiler Twitter üzerinden irtibata geçerek, bir dayanışma ortamı oluşturmuşlardı. Ancak kötü niyetli ve amaçları sadece manipülasyon olan gruplar ise, organizasyonları karıştırmak ve kendi ideolojik düşüncelerini öne çıkartmak için Twitter üzerinden girişimde bulunmuşlardır. Bu kötü niyetli kişilerin yapmış olduğu bu girişim, ülkemizde ilk spam çalışmalarının da örneği olmuştur.

Twitter Spam Nedir?

Twitter üzerinden gerçekleştirilen spam olayları, çeşitli dijital platformların kullanılarak birçok mesaj veya yanıltıcı özellikteki bilgilerin oluşturulması eylemine denilmekte. Spam olayı, Twitter kullanıcılarını yanlış yönlendirerek, çeşitli konularda da yanıltıcı ve doğru olmayan bilgilerin yayılmasına sebebiyet verilmekte.

Türkiye’de 2012 yılına kadar herhangi bir spam içerik için Twitter tarafından bir eylem gerçekleştirilmemişti. Ancak 2013 yılında gerçekleştirilen Gezi Parkı eylemlerinden sonra, kötü niyetli grupların spam hareketlerine karşı bir politika oluşturulmuştur. Twitter tarafından gerçekleştirilen bu politika en sonra, 12 Haziran 2021 yılında yapılan güncellemeyle, Türkiye sınırları içerisinde yer alan 7,340 Twitter hesabının ele geçirilmiş veya sahte olması sebebiyle, kapatılmıştır.

Sahip olduğunuz Twitter hesabınızda eğer spam yediyseniz o zaman Twitter tarafından hesabınız üzerinden bazı eylemleri gerçekleştirmeniz engellenmekte. Twitter hesabınıza spam uygulanırsa engellenen eylemleriniz şu şekilde:

Twitter hesabınız üzerinden hiçbir gönderi paylaşamazsınız.

Medya ve site linki paylaşımında bulunamazsınız.

Takip ettiğiniz diğer Twitter kullanıcılarının tweetlerine Re-Tweet veya beğeni işleminde bulunamazsınız.

Twitter hesabınız içerisinde almış olduğunuz spam uygulaması saldırı veya diğer sebeplerden ötürü olursa, o zaman Twitter moderatörleri spam uygulamasının ardından hesabınızı tekrar aktif duruma getirmektedirler.

Twitter Spam Kaldırma İşlemleri

Twitter şirketinin sahibi olduğu Twitter sitesi üzerinde var olan spam içerikleri engellemek amacıyla uygulamış olduğu mücadele sonucunda, bazı Twitter hesaplarına kısıtlamalar getirilebilmekte. Eğer ki, hesabınıza Twitter tarafından bir kısıtlama getirildiyse o zaman aşağıda belirtilen adımları uygulayarak Twitter hesabınızdaki kısıtlamayı kaldırabilirsiniz:

Twitter mobil uygulaması ve internet sitesi üzerindeki Twitter hesabınızdan çıkış yapın.

Bilgisayarınızda var olan internet tarayıcınızın gizli sekmesini kullanarak, Twitter’a giriş yapın ve giriş yaptıktan sonra, şifrenizi değiştirin.

Şifresiniz değiştirdiğiniz hesabınızla tekrardan Twitter hesabınıza giriş yapın.

Hesabınızın ayarlar menüsüne girerek, hesabınızla ilişkili platform ve 3. parti uygulamalarla bağlantıları kaldırın. Bu platform ve uygulamalarla, hesabınızın kısıtlaması kalktıktan sonra tekrardan bağlantı kurabilirsiniz.

Twitter hesabınız üzerinden mesaj attığınızda size geri dönüş yapacak 5 Twitter kullanıcısına mesaj gönderin ve geri dönüş alın.

Twitter hesabınızdan takip ettiğiniz birkaç kullanıcıyı takipten çıkarın ve yeni kullanıcıları takibe alın.

Mümkün fırsatta paylaştığınız içeriklere tanıdığınız kişiler tarafından Re-Tweet ve beğeni atılmasını rica edin.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra, Twitter moderatörleriniz tarafından hesabınızın spam olmadığı anlaşılacak ve kısıtlama işlemi kaldırılacaktır.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce