Twitter Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?
 17 Şubat 2021   Esosyal

Twitter Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?

Gündemin en çok takip edildiği mecra olan Twitter; anlık olarak insanların sıkça kullandığı bir uygulamadır. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan Twitter, insanlara diledikleri konular hakkında özgürce paylaşım yapabilme, eleştirebilme gibi imkânlar tanımaktadır. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu uygulamanın kendi literatürüne ait bazı terimler bulunmaktadır. Bu terimlerden hashtag ve retweet oldukça merak konusudur. Bununla birlikte Twitter’dan mesaj nasıl atılır, Twitter spam mesajlar nasıl engellenir gibi sorularda merak edilenler arasında yer almaktadır.

Twitter'da takipçi satın almak için hemen buraya tıkla.

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Twitter’in ilk kurulduğu yıllardan günümüze kadar kullanıcılarının hizmetine sunduğu kolaylıklardan birisi de hashtag özelliğidir. Hashtag; # sembolü ile gösterilmektedir. Twitter’ın kullanıcılarına sunduğu bu özellik Türkçe’ye başlık etiketi olarak çevrilmektedir. Hashtag sembolü kullanılarak sembolün bitişiğine yazılan söz veya söz öbeği; paylaşılacak olan yazılı, sesli veya görsel metinin alt kısmında ya da yanında kullanılmaktadır. Kullanılan hashtaglar kullanıcılar arasındaki çift yönlü iletişimin kurulmasını sağlamaktadır. Hashtag kullanmak için sembolün kullanılması yeterlidir. Belli kalıpları bulunmamaktadır. Sembolle birlikte arzu edilen bir kelime yazılarak paylaşılmaktadır. Gece boyu bu etiketi birçok kişi kullanabilmektedir.

Retweet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Retweet; kelime anlamı olarak yeniden tweetlemektir. Paylaşılmış, mevcut bir tweetin başka bir kullanıcı tarafından paylaşılması olarak da bilinmektedir. Retweet yapılabilmesi için paylaşılan tweetin herkese açık olarak paylaşılmış olması gerekmektedir. Herkese açık olan gönderinin retweet sembolü aktif halde olacaktır. Bir gönderi şahsi twitter hesabında tekrar paylaşıldığı zaman bu gönderinin retweet olduğu diğer kullanıcılar tarafından da görülmektedir.

Retweet yapılabilmesi için uygulanması gereken adımlar;

 • Mevcut Twitter hesabına giriş yapılmalıdır.
 • Twitter paylaşımının üzerine gelinmelidir.
 • Aktif olarak gözüken retweet butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sekmede retweeti yapılmak istenen tweet paylaşımı açılacaktır.
 • Retweet butonuna basılarak paylaşım tamamlanmış olacaktır.

Twitter’dan Mesaj Nasıl Atılır?

Twitter üzerinden binlerce kullanıcı günlük paylaşımlar yapmaktadır. Mesaj özelliği de olan bu sosyal medya aracı popülerliğini gün be gün arttırmaya devam etmektedir. Birçok kullanıcı Twitter’ın mesaj özelliğini de aktif olarak kullanmaktadır.

Bu özelliği kullanmak isteyenler için takip edilmesi gereken adımlar kısaca şöyledir;

 • Twitter’dan mesaj gönderebilmek için aktif olarak kullanılan hesaba kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapılmalıdır.
 • Giriş yapıldıktan sonra mesajlar zarf simgesiyle temsil edilmektedir. Zarf simgesine tıklanmalıdır.
 • Yeni bir mesaj göndermek için yeni mesaj simgesine tıklanmalıdır.
 • Mesaj kutusuna kaç kişiye gönderilmek isteniyorsa kullanıcı isimlerinin girilmesi gerekmektedir.
 • Mesaj yazılacak bölüme mesaj yazılaarak görseller ve videolarda eklenebilmektedir.
 • Gönder butonuna basıldıktan sonra mesaj gönderme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Bu bölümde arzuya göre birden fazla kullanıcıya mesaj gönderilebilmektedir.

Twitter Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?

Twitter; kullanıcılarına farklı kullanıcı ve takipçilerinin birbirlerine mesaj göndermesini sağlamaktadır. Bu mesajlar kimi zaman zararsız olurken, çoğu zaman tehlikeli olabilmektedir. Birçok farklı ve tanınmayan kullanıcı adına Twitter hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplardan gelen rahatsız edici mesajların önüne geçebilmek için spam özelliği devreye girmektedir. Spam mesajları şahsi hesaplar için oldukça tehlike arz etmektedir. Bu mesajlar hesapları ele geçirebilmekte, hesap sahibi adına farklı kullanıcılara mesaj atılabilmektedir.

Spam içerikli mesajları engellemek için uygulanması gerekenler;

 • Öncelikle DM yoluyla gelen ve kim olduğunu bilmediğiniz mesajlara ve bağlantılara tıklamayınız. Bu mesajlar tehlikeli sızıcılar olabilir.
 • Göndereni bilinmeyen mesajları açmadan sayfanın hemen altında bulunan spam olarak bildir butonunu kullanarak engelleyiniz.
 • İstenmeyen kullanıcılar tarafından gönderilen mesajları önlemek için kullanıcının sayfasına girerek sayfada bulunan engelle seçeneğiyle mesaj alımı engellenebilmektedir.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce