Twitter Kurucusu Kimdir?
 04 Şubat 2021   Esosyal

Twitter Kurucusu Kimdir?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Twitter 2006 Mart yılında oluşturulmuş, Temmuz ayında da resmen açılmıştır. Kişiler özgür olarak Twitter'ı kullanabilir, tweet denilen yazılı açıklamalarda bulunabilir. Siyasilerden normal sivil vatandaşlara kadar herkes gündemi Twitter'dan takip etmektedir. Bu yüzden önemli ve güncel bir platformdur. San Francisco, Kaliforniya ABD'de merkezi bulunmaktadır. Şuan Omid Kordestani yönetici ve Jack Dorsey CEO konumundadır.

Kurucuları kim?

  • Jack Dorsey
  • Noah Glass
  • Biz Stone
  • Evan Williams

Twitter’ı kuran 4 meşhur iş insanıdır.

Twitter takipçi satın almak için tıklayın.

Jack Dorsey

Şu an Twitter'ın CEO'su olan Dorsey Twitter'ın eş kurucu ortaklarından biridir. 19 Kasım 1976 yılında Amerika'da doğmuştur. Asıl mesleği ise yazılım mimarlığıdır. Twitter dışında mobil ödeme şirketi olan Square'un da kurucusudur. 2008 yılında MUT Technology Review tarafından 35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişiden biri olarak seçilmiştir.

Jack Dorsey çoğu zaman başarıları ve yenilikçi ruh hali ile adından söz ettirmektedir. Ancak son günlerde iş adam kimliğinin yanı sıra günlük açlık rutinlerinden, buz banyolarından ve birbirinden güzel modellerle yaşadığı özel ilişkileri konuşulmaktadır. Lüks hayatı ile her daim konuşulacak kişiler arasında yer alıyor. Aynı zamanda 2000 yılında Blackberry ve e-posta mesajlaşması yoluyla arkadaş listesinin güncellemesini sağlayacak basit bir projede geliştirmiştir.

Noah Glass

Noah Glass Industrial Light and Magic'te çalıştıktan sonra Twitter kurucuları arasında yer almıştır. Ayrıca başarısız bir podcasting şirketi olan Odeo'nun da kurucu ortaklarından biridir. Noah Glass Twitter projesine ise oldukça inanmıştır. Fakat kurucu ortaklarından Williams 2006 yılında onu kovmuştur. Aralarındaki gerginlik uzun bir süre daha devam etmiştir. Williams ve Glass özellikle kişilik bakımından çok farklıdır.

Şimdi ise Noah Glass ailesiyle beraber San Francisco'da yaşamaktadır. Şu an Business İnsıder'da Etleri tükenirse büyük olabilecek projeler üzerinde çalışıyor. Ayrıca sözlerinde Twitter'ı kendi başına oluşturmadığını da söyledi. Fakat onsuz Twitter'ın açılamayacağını da biliyordu. Fakat bu düşüncesi tüm ortak kurucular için geçerlidir.

Biz Stone

Biz Stone 10 Mart 1974 doğumludur. Amerikalı iş insanı ayrıca girişimcidir. Twitter, Blogger ve Medium kuruculuğunu yaptığı platformlardan bazılarıdır. Northeastern Üniversitesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde eğitim görmüştür. Fakat diğer internet girişimcileri gibi oda mezun olmamıştır. Asıl mesleği ise yazılım mühendisliğidir. 2007 yılında Livia Stone ile evlenmiştir. Twitter'ın kurucularından olduğu için adından sıkça söz ettirmektedir.

İş insanı dışında blogger ve yazar kimliği de bulunmaktadır. 2000 yılında Xanga'yı başlattıktan sonra bloglama hakkında iki kitapta yayınlamıştır. 2003 yılında ise Google'da tam zamanlı olarak çalışmaya başlamıştır. Blogger.com sitesinde de üst düzey yönetici olarak ekibe katılmıştır. 2005 yılında ise Google ile çalışmasını bırakmıştır.

Evan Williams

Tam adıyla Evan Clark Williams 31 Mart 1972 yılında Amerika'da dünyaya gelmiştir. Bilgisayar programcısı ve internet girişimcisidir. Ayrıca pek çok internet bazlı girişiminin de kurucusudur. Twitter'da başkanlık ve CEO'luk da yapmıştır. Kısaca dijital dünya ile oldukça yakındır. Evan Williams Biz Stone gibi Medium sitesinin kurucularından biridir. Bu dünyaya ise 2 ortağıyla beraber Prya adlı şirketi kurarak girmiştir.

Fakat bir süre sonra bloggerlık para getiremez oldu, hatta Prya'da ki çalışanlara dahil ödeme yapamaz oldu. Daha sonra ortakları Prya'yı terk etti. Evan ise birçok bilmediği iş ile baş başa kaldı. O günlerde evinin kirasını bile ödeyemez hale geldi. Fakat sonra başka bir şirketle anlaştı, blogger hayatında Google gelip şirketi satın alana kadar tutunmaya çalıştı. Bu noktada hayatı daha iyiye gitmeye başladı.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce