Twitter Arşiv Nasıl İndirilir?
 27 Ocak 2021   Esosyal

Twitter Arşiv Nasıl İndirilir?

Ülkemizde ve dünyada en çok kullanım durumundaki sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, kullanıcılarının atmış oldukları tüm tweet geçmişlerinin bir kopyasına erişim sağlamalarını imkan tanıyor. Tweet arşivi olarak geçen bu geçmişin bir kopyasına görüntüleme ve aynı zamanda da indirme izni veren bir özelliği kullanıcılarının kullanımına sunuyor.

Twitter’ın kullanıcılarına sağlamış olduğu bu özellik sayesinde, Twitter kullanıcıları tarayıcıları üzerinden tweet geçmişlerini görüntüleyebilmekteler. Görüntülenen tweet geçmişi dosyası, HTML veya CSV dosyası olarak inmekte ve internet bağlantısı olmasa da, görüntülenebilmekte.

Retweet satın almak için buraya tıklayın.

Twitter Arşivi İndirme İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Twitter sosyal medya platformu üzerinde hesapları bulunan kullanıcılar, yapacakları birkaç adımla Twitter üzerinde var olan arşivlerini indirebilirler. Kullanıcıların yapacakları bu adımlar ise şu şekilde:

Twitter hesabına giriş yapılarak, sol menüde yer alan “Daha fazla” sekmesine tıklayıp, karşınıza çıkan ekranda “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesine erişilmeli.

Ayarlar ve Gizlilik menüsüne eriştikten sonra yeni çıkan sayfada “Verilerinin bir arşivini indir” butonuna tıklanmalı.

Bu butona tıkladıktan sonra yeni çıkan sayfada, Twitter üzerinde bulunan hesabın şifresi girilerek “Onayla” butonuna tıklanır.

Hesabınızın şifresi girildikten sonra karşınıza yeni çıkan sayfada, Twitter verilerinin bulunduğu bölümü altında yer alan “Arşiv istek" butonuna tıklanarak, Twitter arşivine erişim istenmesi sağlanır.

Arşiv iste butonuna tıklandıktan sonra, Twitter sizler için, hesabınızın tüm tweet geçmişini hazırlayacaktır.

Yukarıdaki maddelerde yazılanları uygulayarak, tüm tweet geçmişinize sahip olabilirsiniz.

Arşiv isteme işleminden sonra, Twitter geçmişinizin büyüklüğüne bağlı olarak arşivinizin hazırlanma zamanı kısa ve uzun sürede olabilmektedir. Arşiviniz hazır olduktan sonra, Twitter hesabınızda tanımlı olan mail adresinize Twitter tarafından bir bağlantı gönderilecek ve gönderilen bağlantıya tıklayarak, Twitter arşivinize sahip olabileceksiniz. Gelen bağlantıdaki arşivinizi indirerek, tüm tweet geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.

İlgili İçerik: Twitter Trend Topic Nedir?

İndirilen Twitter Arşivine Nasıl Bakılır?

Twitter hesabınız üzerinden istekte bulunarak indirmiş olduğunuz Twitter arşivinizi görüntülemek için, ilk olarak indirilmiş olan dosyaya gitmeniz gereklidir. İndirmiş olduğunuz bir .zip dosyasıdır ve bu dosyayı ister direkt açarak, isterseniz de arşivden çıkartma işlemi uygulayarak içerisine girebilirsiniz.

.zip uzantılı dosyanın içeriğine girdikten sonra, iki farklı dosya içerisinde tüm tweet geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. Tweet geçmişinizi tarayıcınız üzerinden görüntülemek istiyorsanız, o zaman açacağınız dosya, “index.html” dosyasıdır. Bu dosyaya çift tıklayarak tarayıcınız üzerinden Twitter arşivinize erişebilirsiniz.

Twitter arşivinizi bilgisayarınızda var olan, Excel uygulamasıyla açmak isterseniz eğer, o zamanda “tweets.cvs” isimli dosyaya çift tıklamanız yeterli olacaktır. Bu dosyaya çift tıkladığınızda, Excel programı üzerinden Twitter arşivinizi görüntüleyebilirsiniz.

Twitter Geçmişini Daha Ayrıntılı Görüntüleme

İndirmiş olduğunuz .zip uzantılı dosya içerisinde var olan “tweets.csv” dosyası, Twitter geçmişinizi daha ayrıntılı görüntülemenizi sağlayacaktır. Tweets.csv dosyası, bir e-tablodur. Bu e-tablo içerisinde atmış olduğunuz tweetlerinizi saniye cinsinden göndermiş olduğunuz zamanı, tweetlerini yanıtladığınız veya retweet yaptığınız kullanıcıların kimlikleri gibi verilere de, tweet.csv dosyası üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

E-tablo olarak görüntülenen tweet.csv dosyası, her ne kadar index.html dosyası kadar hoş bir görünüme sahip olmasa da, Twitter geçmişiniz hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız, görüntülemeniz gereken bir dosyadır.

Twitter Arşivi İçerisinde Var Olan Hareketler Nelerdir?

Hesabınız üzerinden indirmiş olduğunuz Twitter arşiviniz içerisinde hesabınızla ilgili olarak birçok hareketi görüntüleyebilirsiniz. Twitter hesabınız üzerinden attığınız ve yanıtladığınız ilk tweeti, retweet yaptığınız ilk ve diğer tweetleri görüntüleyebilirsiniz.

Twitter arşivinin sağlamış olduğu bir fayda ise, oldukça büyük bir Twitter arşivine sahip olan kullanıcıların ilk tweetlerine erişmek için, uzun zaman ve uğraşlar harcamamalarını sağlamaktadır. Twitter arşivi sayesinde, kısa bir zaman içerisinde ilk tweetlere erişim sağlanabilir.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce