Tiktok'tan Nasıl Para Kazanılır?
 27 Aralık 2020   Esosyal

Tiktok'tan Nasıl Para Kazanılır?

Çin üretimi bir uygulama olan ve içeriğinde videoların çeşitli ses ve görsel efektler ile buluştuğu Tiktok uygulaması, dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasındadır. Bu sosyal medya uygulaması üzerinden kullanıcılar; sohbet etme, klip çekme, yeteneklerini sergileme gibi bir çok fırsat bulurlar.

Tiktok uygulaması sayesinde fenomen olarak para kazanma şansı bulan da bir çok insan vardır. Ayda 500 milyon kişi tarafından kullanılan global çaplı bir uygulama olduğu için, çekilen videonun anında bir sürü kişiye ulaşma imkanı söz konusu olur. Pazarlamacıların ve girişimcilerin ilgi odağı haline gelen bu uygulama, yeni para kazanma araçlarından biridir.

TikTok Hesabını Geliştirme ve Satma

Tiktok üzerinden para kazanma yöntemleri arasında en bilineni hesap açıp, geliştirip bu hesabı birine satmaktır. Hesabın takipçi sayısını arttırmak, beğeni ve izlenme sayısını arttırmak ve satılacak bir seviyeye getirmek için özgün içeriklerin oluşturulması gerekir.

Ürün sektörü ve e-ticaret sektörünün ilgi odağı haline gelen Tiktok uygulamasında, bir firma ile anlaşarak geliştirilmiş hesabın satışı sağlanabilir. Tiktok hesaplarında temel amaç, tıpkı İnstagram gibi takipçilerin beklentisini karşılayacak içerikler üretmektir. Tiktok üzerinden ürün satışı yapmak için de aynı İnstagram'da olduğu gibi gerçek takipçilere ihtiyaç duyulur. Bu nedenle gerçek takipçilerin olduğu büyük bir sayfanın satın alımı için firmalardan teklif gelir ve para kazancı sağlanır.

Bağış Toplama

Tiktok uygulamasından para kazanmanın bir diğer yöntemi bağış toplamaktır. Tiktok kullanıcısı olarak hesabına erişim sağlayan her bir kişinin kendisine ait cüzdanı bulunur. Bu cüzdana jeton ismi verilen sanal paralardan satın alım yapılır. Türk lirası ile her bir jeton için 7 TL ödenmesi gerekir. Bu jetonların kullanılabilmesi için uygulama içerisinde bir çok alan bulunur.

Kullanıcılardan biri canlı yayın açtığı zaman, sunulan kaliteli içerikler için teşekkür olarak bu jetonlardan gönderilebilir. Bağış sistemi tam olarak bu prensibe dayanmaktadır. Tiktok kullanıcısı diğer kullanıcılardan almış olduğu bu jetonları elmasa dönüştürebilir ve PayPal üzerinden gerçek para ile çekebilir.

Influencer Kampanyanlarını Yönetme

İnstagram kullanıcılarının yapmış oldukları reklamlar ile insanların hayatına giren Influencer kavramı, Tiktok uygulamasında da geçerli bir kavramdır. Uygulama içerisinde Influencer kampanya koordinatörü olarak çalışmak, para kazanmanın alternatif araçlarından biri olarak tercih edilebilir. Kampanyaya söz konusu olan iki tarafın arasında bağlantıyı kurmak, ürün teslimatının hızlı bir şekilde yapılması gibi bir çok konuda danışmanlık hizmeti verilebilir.

Tiktok Çinliler tarafından zeka ön plana çıkarak hazırlanmış bir platform şeklinde üretilmiştir. Bu uygulamanın içerisine dahil edilmiş Influencer programına kayıt oluşturularak para kazanılabilir. Tiktok üzerinden para kazanmak isteyen kişiler için alternatif bir seçenek Influencer danışmanlığıdır.

Tiktok Ads Kullanma

İnstagram ve Facebook uygulamalarından aşina olunan sponsorlu içerikler Tiktok uygulamasında da mevcuttur ve bu reklamlardan para kazanabilmek mümkün olur. Tiktok Ads adı verilen bu uygulama sayesinde, reklam platformuna kısa sürede erişim sağlanabilir. Kullanıcı daha öncesinde farklı bir platform üzerinden gelir elde etmiş ise, Tiktok uygulamasındaki web trafiğini de kolaylıkla anlayacaktır.

Tiktok üzerinde satışı gerçekleştirilen ürünler için reklam alma ya da reklam satma hizmetleri para kazanma yolları arasında yer alır. Bu yöntemlerin yanı sıra Tiktok içerisinde sunulabilecek çeşitli danışmanlık hizmetlerinden de faydalanılabilir.

Bu yöntemler;

  • Hesap yönetim hizmeti sunmak
  • Danışmanlık hizmeti sunmak
  • Tiktok fenomenleri ile reklam iş birliği yapmak şeklinde sıralanabilir.

Tiktok dünyanın en çok para kazandıran uygulamalarından biri olarak da insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce