Instagram'da Spam Nasıl Anlaşılır?
 05 Nisan 2021   Esosyal

Instagram'da Spam Nasıl Anlaşılır?

Instagram spam cezaları artmaya başladı. Instagram ücretsiz ve sınırsız bir uygulamadır, büyük bir sosyal medya platformudur. Milyonlarca kişinin kullandığı bir platform olması bazı taleplere neden olmuştur. Böyle bir platformda istediğiniz davranışı sergileyemezsiniz, diğer kullanıcıları rahatsız edemezsiniz. Instagram bir sosyal medya uygulamasıdır ve bu konuda çok katı kuralları vardır. Bu nedenle Instagram'daki spam cezaları artabilir.

Instagram takipçi satın almak için tıklayın.

Instagram Spam Ne Anlama Gelir?

Instagram spam, Instagram hesabı olan kullanıcıların bazı eylemlerinden dolayı spam olarak adlandırılması ve bunun sonucunda "geçici engelleme" önlemleriyle karşılaşmaları anlamına gelir.

Instragram’da Spam Sebepleri Nelerdir?

Instagram spam durumunun cezalandırılmasının iki ana nedeni var. Bunlardan biri topluluk kurallarının ihlali, diğeri ise spam kategorisine ait bir işlem gerçekleştirmesidir.

 • Topluluk Kuralları İhlali
 • İnstagram’da Spam Yapmak

Bu durumlar sonucunda instagram spam durumuna düşmeniz muhtemeldir.

Topluluk Kuralları İhlali

Instagram çok büyük bir platformdur. Görsel paylaşıma dayalı devasa bir platformdan bahsediyoruz. Bu nedenle, platformun kendi kuralları vardır. Instagram kurallarına bakarsak, bu kurallar topluluk kuralları olarak belirlenir ve kullanıcıları korumak için herkesin bu kurallara uyması gerekir. Bu kuralları bire bir paylaşmak imkansızdır ancak genel kısıtlamalar yaparak maddede uyulması gereken kuralları tartışabiliriz.

 1. Çıplaklık yayınlamayın.
 2. Başkalarının yayınlarına saldırgan yorumlar yapmayın.
 3. Diğer kullanıcıları rahatsız edebilecek herhangi bir eylemden kaçının.
 4. Ahlaki değerlerin ötesine geçen şeyleri paylaşmayın.
 5. Yorumlara ve gönderilere dikkat edin.

En genel anlamda, kuralları bu şekilde sınıflandırabiliriz. Topluluk Kurallarının ihlali, spam için doğrudan para cezasına neden olacaktır. Bu nedenle, lütfen topluluk kurallarını mümkün olduğunca ihlal etmemeye dikkat edin. Bu durumlara dikkat edilmemesi durumunda ınstagram spam ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Instagram’da Spam Yapmak

Diğer uygulamalar gibi, Instagram uygulamasının genel kullanımının da bazı sınırlamaları vardır. Instagram spam aşırı beğenme, birbirlerine yorum gönderme, çok fazla kullanıcıyı aynı anda takip etme ve izleme listenizde olmayan kullanıcılara çok mesaj gönderme gibi durumların olması halinde yaşanılır. Bu durum ınstagram spam cezaları almanızın ana nedenlerinden biridir. Özellikle çok fazla kullanıcıyı takip etmek ve aynı anda çok fazla beğeni almak bu soruna neden olabilir. Ayrıca arka arkaya çok fazla gönderi yayınlamaktan kaçının.

Instagram’da Spam Yenildiği Nasıl Anlaşılır?

İstenmeyen spam cezasının nasıl alınacağına ilişkin yanıtladığımızı düşünüyoruz. Şimdi, spam cezasının nasıl anlaşılacağı kısmına geçelim. İstenmeyen posta cezası aldığınızda olası olumsuz etkileri listeleyelim.

 • Hikaye paylaşımında izlenme sayısı çok daha azalır.
 • Paylaştığınız resim veya videolardaki beğeni sayısı büyük ölçüde azalır.
 • Gönderiye gönderilen yorumların sayısı büyük ölçüde azalacaktır.
 • Takipçilerinizin sayısı aniden düşebilir.
 • Başka bir hesaptan arama yaptığınızda, hesabınızı doğrudan bulamazsınız.
 • Gönderiler aranırken, yeni mesajlar görünmez.

Bunlar ve benzer bazı numaralar, ınstagram spam yediğinizi bilmenize yardımcı olacaktır. Bu sadece bu nedenlerden biri değil, aynı zamanda birkaçının da birlikte olması gerekiyor.

Spam Cezası Nasıl Kaldırılır?

Son bölümde, ınstagram spam cezalarının nasıl kaldırılacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Şimdi iki durumun çözülmesi gerekiyor. İlk durum, ınstagram spam yemeniz ve hesabınızın dondurulmasıdır. Bu durumda, yetkililere hesabınızın dondurulduğunu bildirebileceğiniz bir form başvurusu vardır. Lütfen başvuru formuna gidin, bilgileri doldurun ve bu konuyla ilgili Instagram yetkilileri ile iletişime geçin. Formda verilen iletişim bilgilerinde geri bildirimde bulunacak ve bilgi vereceksiniz.

Ceza Sistemi

Instagram'ın kurduğu bir güvenlik sistemi olan spam; birçok konudaki paylaşımları nedeniyle etki alanını genişletmiştir. Özellikle çıplaklık ve pornografi içeren resimlerin varlığı, din ve ahlakla ilgili ırkçı özellikler, bazı kişilerin kendilerini rahatsız hissetmesine neden olan belirli kişilerin gönderileri, aşağılayıcı ve bölücü gönderiler gibi pek çok hata nedeniyle Instagram, spam nedeniyle bir çok kullanıcının hesabı kapatılmıştır.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce