Instagram'da Nasıl Canlı Yayın Yapılır?
 04 Şubat 2021   Esosyal

Instagram'da Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Sosyal medya üzerinde yapılan her yenilik, insanlar tarafından olumlu karşılanmaktadır. Fakat bu yeniliklere katılabilmek için, güncel uygulamalar kullanılması gerekmektedir. Instagram üzerinde canlı yayın yapmak, son dönemde çok popüler bir hale gelmiştir. Pek çok kullanıcı bu özelliği kullanarak takipçilerine seslenebilmektedir.

Instagram canlı yayınının yapılabilmesi için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • İlk olarak uygulama açılmalıdır. Güncel bir uygulama yoksa mutlaka telefonun marketinden güncellenmelidir.
  • Hesap açıldıktan sonra hikaye yazan kısma girilmelidir. Sol üst tarafta yer alan kamera ikonuyla hikaye alanına giriş sağlanabilmektedir.
  • Buradan ekranın sağ altında seçenekler yer almaktadır. Eller serbest, boomerang, normal, canlı seçeneklerinden canlı seçilmelidir.
  • Yazıya tıklatıldıktan sonra canlı yayını başlat ekranıyla karşılaşırsınız. Buna bastığınız zaman canlı yayınınızı başlatmış olursunuz. Bu adımları takip ederek kolayca canlı yayın açabilir ve takipçilerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram takipçi satın almak için buraya tıklayın.

Instagram Canlı Yayın Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Instagram canlı yayın özelliği genellikle ünlü ya da fenomen kişiler kullansa da, sıradan kişilerde kullanabilmektedir. Bunun için sınırlandırma yoktur. Fakat canlı yayını kullanmanın da bir amacı olmalıdır. Durduk yere canlı yayın açmak takipçilerinizin rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bir amaç belirlenerek açılmalıdır.

Canlı yayın açmanın amaçlarından bazıları şunlardır;

  • Duyuru yapmak
  • Kamera arkası görüntüleri göstermek
  • Soru cevap oturumları düzenlemek
  • Geziler
  • Deneysel içerikler yapmak
  • Röportaj ya da mülakat sunmak gibi amaçlarla açılabilmektedir.

Bunun dışında canlı yayın özelliği amacına hizmet etmemektedir.

Instagram'da Canlı Yayın Paylaşılabilir Mi?

Instagram'da yapmış olduğunuz canlı yayın bitiminden sonra, yayını profilinizde paylaşabilirsiniz. Bunun için geçerli olan süre 24 saattir. 24 saat geçtikten sonra yapmış olduğunuz canlı yayın profilinizden kaybolmaktadır. Canlı yayın anında izleyemeyen kişiler için bu yöntem geliştirilmiştir. O anda katılamayan kişiler bu sayede canlı yayını izleyebilmektedir.

Instagram Canlı Yayın Ne Kadar Sürmektedir?

Instagram'ın canlı yayın özelliği sayesinde, kullanıcılar takipçilerine anlık olarak ulaşabilmektedir. Hikaye kamerasındaki bir kaç işlemden sonra kolayca canlı yayın açabilirsiniz. Canlı yayınız başladıktan sonra kullanıcılarınız ya da diğerleri yayınıza katılabilir ya da yorum yapabilir.

Geliştirilen özellikler sayesinde canlı yayınınıza başkaları da katılabilmektedir. Siz canlı yayın yaptığınız esnada sizi izleyenlerde yayınıza yorum atabilmektedir. Bu yorumları o anda görüp okuyabilirsiniz. Canlı yayınlar genellikle kısa sürse bile, 1 saat kadar süreleri vardır. Amaçlarına uygun olarak kullanan kişiler için bu sürelerin yetmediği olabilmektedir. Buna çözüm olarak ise, yayın bittikten sonra yeni bir yayın başlatılabilmektedir.

Bu yayınlar isteğe göre profile eklenebilir ve daha sonra izlenebilmektedir. Yayın esnasında yapılan yorumlar sonradan izlenirken de görülebilmektedir. Kullanıcının profili herkese açık değilse, o yayına sadece takipçisi olan kişiler katılabilmektedir. Herkesin görmesi amacı varsa yayın öncesinde gerekli ayarlamaların yapılması gerekmektedir.

Diğer Kullanıcılar Canlı Yayını Görürler Mi?

Bir kullanıcı canlı yayın açtıktan sonra profilindeki diğer kişilere bildirim gitmektedir. Bunu gören kullanıcılarda canlı yayına katılım sağlayabilmektedir. Bildirim gitmeden önce hangi konuyla ilgili yayın yapıldığı belirtilirse ona göre etkileşim sağlanabilmektedir. Konuyu öğrenmek isteyen kişiler daha fazla katılım sağlamaktadır. Bu sebeple yayın açıklaması yapmak önemlidir.

Canlı yayını görüp gelen kullanıcılar o andan sonra sizin için yorum yapabilmektedir. Çıktıktan sonra canlı yayın görülememektedir. Eğer ki profilde paylaşılmışsa sonradan izlenebilmektedir. Bu özellik sayesinde çok fazla kullanıcı birbiriyle konuşma imkanı bulabilmektedir. Uygulama güncel olduğu sürece her yeni özellikler kullanılabilmektedir. Bunun için sürekli kontrol edilmeli ya da otomatik güncelleme sağlanmalıdır.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce