Instagram Hesabı Nasıl Silinir?
 23 Aralık 2020   Esosyal

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram kullanımı sağlayan birçok insan, hesap kullanma nedenlerinin ortadan kalması veya kullanımlarının zararlı olduğunu düşünmeleri durumunda hesaplarını kapatmak isterler. Diğer sosyal medya platformlarında da olduğu gibi Instagram hesaplarında da; kişinin olumsuz bir yönde etkilenmesi sonucunda, fazla zaman geçirdiğine inanarak bu durumdan vazgeçmek istediklerinde, hesap kullanmak için ortada bulunan nedenin kalması durumunda hesapların silinmesi mümkündür.

Ayrıca hesap silme işlemleri hem kısa vadeli olarak (Kişinin yeniden hesabını aktif hale getireceği zamana kadar hesabını kapatması mümkündür. Bu durumda aktif olunana kadar arama motoru kısmında kullanıcı adı bulunamaz.), hem de uzun vadeli olarak (hesabın tamamen kapatılması) mümkün olan durumlardır. Konu hakkında; Instagram hesabı silmek için gerekenlerin neler olduğu, ne kadar süre içerisinde hesabın silineceği ve silme işleminin nasıl gerçekleşmesi gerektiği, bilinmelidir.

Instagram Hesabı Silmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Instagram hesaplarının açılması için gereken ve doğrulanması şart olan kullanıcı bilgilerinin olduğu gibi, hesapların geçici olarak veya temelli olarak kapatılması için de gereken bilgiler vardır. Bu bilgilere ek olarak da hesap silme aşamasında kullanılması şart olan malzemeler mevcuttur.

Bununla beraber, hesap silmek için gerekenler şu şekildedir:

  • Kişinin kullanmakta olduğu hesaba giriş bilgileri (Bu bilgiler arasında hesap şifresinin olması zorunludur. Buna ek olarak da mail adresi, telefon numarası veya kullanıcı adı kullanılabilir)
  • Hesabı silmek için geçerli olarak kabul edilen bir nedenin olması gerekir. Bu nedenlere ara vermek istemek veya başka bir hesap kullanmak da dahildir.
  • Hesabı kapatırken araç olarak kullanılacak akıllı bir cihaz
  • Instagram platformuna giriş sağlamak amacıyla mutlaka kullanılacak olan internet ağ bağlantısı

Gibi gerekenler, Instagram hesaplarının silinmesinde kesin olarak kullanılır.

Instagram Hesabı Silme Aşamaları Nasıldır?

Kullanılmakta olan Instagram hesabını silmek için, işlem sırasına olduğu gibi uyulması gerekir. Ayrıca hesapları silmek için uygulanabilecek olan iki ayrı yöntem vardır.

Bunlara göre, hesap silme aşamaları şu şekildedir:

  • Güvenilir olan internet sitelerinde yer alan Instagram hesap silme linkleri mevcuttur. Bu linklere giriş sağlanması durumunda doğrudan kullanıcı bilgileri ve doğrulanması talep edilen alanların tamamlanması sonucunda hesabın kapatılması alanına yönlendirilir. Bunun için ilk önce devlet tarafından yasal olarak iznini almış olan internet sitelerine giriş sağlanır. Daha sonra her bilgi doldurulur. Hesabı kapat seçeneği tercih edilerek, hesabınız kapatılıyor dönütüne onay verilir. Daha sonra arama motorlarında veya arkadaşların hesaplarında kullanıcı adının bulunamadığı görülecektir.
  • Özellikle bilgisayarlar tarafından açılan Instagram oturumları, hesap üzerinde yapılacak olan doğrulamalara ve düzenlemelere izin veren hesaplardır. Ayrıca bazı akıllı telefonlarda da düzenleme ayarlarının olduğu görülür. Bu tür bir cihaz üzerinden Instagram hesabına giriş yapılır ve daha sonra ayarlar alanına girilir. Ayarlar içerisinden hesap ayarları kısmına ve bu kısmın da en altında yer alan hesap sil kısmına girilir. Silme işlemine son kez onay verilerek hesabın kapatıldığı görülür.

Her iki yöntem de hesabın geçici veya kalıcı olarak silinmesine olanak sağlayan yöntemler olmakla beraber, imkanların elverdiği seçenek tercih edilebilir.

Instagram Hesabı Silme Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Instagram hesaplarının silinmesi kısa sürede tamamlanan sosyal medya işlemleridir. Her türlü gereken bilginin sağlanması ve doğrulanmaların tamamlanmasının ardından yaklaşık olarak on beş dakika içerisinde hesabın kapatıldığı gözlemlenir. Ancak bilgilerin eksik olarak bulunması, doğrulama kodlarının daha geç sürelerde elde edilmesi ve internet hızının değişmesi durumunda sürede artış veya azalışların yaşanması da olasıdır.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce