Instagram Arşiv Nedir?
 24 Aralık 2020   Esosyal

Instagram Arşiv Nedir?

Sosyal medyayı günümüzde oldukça fazla kullanmaktayız. En çok kullanılan uygulamalar arasında ise ınstagram yer almaktadır. Instagram geniş kitleleri kapsayan ve birçok içeriği ve bilgiyi barındıran bir uygulamadır. Instagram ayrı zamanda fotoğraf ve hikayelerin paylaşıldığı bir platformdur. Birbirinden fazla özelliği ve hizmetleri mevcuttur. Bunlardan biri arşivleme özelliğidir. Instagram uygulamasının arşiv kısmının ne işe yaradığı merak edilenler arasındadır.

Arşiv kısmı yüklenilen fotoğrafların güvenli şekilde saklanması için kullanılır. Fotoğraf arşivlendiği taktirde hesabınızda fotoğrafınız görünmez fakat istenildiği taktirde arşivden çıkartılabilir. Arşivden çıkartılan fotoğrafı yeniden paylaşmış olmazsınız. Profilinizde tekrar paylaşmadan görünür hale gelir. Sayfanıza girenler fotoğraflarınızı tekrardan görebilir.

Gönderi ve Hikaye Arşivi

Kimsenin görmesini istemediğiniz gönderilerinizi ve paylaştığınız hikayeleri arşiv kısmında muhafaza edebilirsiniz. Instagram arşiv kısmında karşınıza iki seçenek çıkar. Biri gönderiler için diğeri ise hikaye için oluşturabileceğiniz arşivdir.

Fotoğraflarımı Kolayca Nasıl Arşivlerim?

Fotoğrafları Instagram üzerinden kolaylıkla arşivleyebilirsiniz. Bunun için bazı talimatları yerine getirmek gerekir.

Şu şekilde fotoğraflarınızı arşivleyebilirsiniz:

  • Öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapın.
  • Arşivlemek istediğiniz fotoğrafı kararlaştırın.
  • Sağ köşede yer alan üç noktaya basın.
  • Karşınıza çıkan arşivle simgesine tıklayın.

Bu işlemler yapıldığı taktirde kolaylıkla profilde görünmesini istemediğiniz fotoğrafları arşivleyebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafı geri yüklemek isterseniz profilde göster seçeneği mevcuttur. Bu seçeneğe basarak tekrar fotoğrafın sayfanızda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Arşivlenen Fotoğraf Nasıl Geri Yüklenir?

Arşivlenen bir fotoğrafı tekrar geri yüklemek mümkündür. Bu işlem için arşiv bölümünden gönderilere tıklamak ve gönderi kısmına gitmek gerekir. Geri yüklenmek istenen fotoğraf belirlenir ve üzerine tıklanır. Fotoğrafın sağ üst köşesinde yer alan üç noktalı alana tıklayın. Tıklama işlemi sonrasında profilde göster butonu ile karşılaşacaksınız. Profilde göster diyerek tekrar seçtiğiniz fotoğrafı geri getirebilirsiniz.

Instagram Arşiv Özelliği Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

Instagram birden fazla özellikleri ve sunduğu hizmetlerle adından sıkça söz ettiren bir platform olmayı başarmıştır. Kullanıcı engelleme, gönderi gizleme, yakın arkadaş, hikaye ve gönderi paylaşma gibi birçok kolaylıkları ve hizmetleri mevcuttur. Bu hizmetler arasında fotoğraf ve hikaye arşivleme de yer almaktadır. Bazen fotoğrafları silip silmemek konusunda kararsızlıklar yaşarız. Eğer fotoğrafı silecek olursak onu tekrar yüklemek istediğimizde tekrar paylaşmak mecburiyetinde kalırız.

Fakat arşiv özelliği sayesinde bu kararsızlıklar ortadan kalkabiliyor. Fotoğrafı kolay şekilde arşivlediğiniz taktirde güvenli ve silme işlemi yapmadan muhafaza edebilirsiniz. Kararınız değişirse de tekrar kolayca sayfanızda görünür hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem fotoğrafınızı korur hem de sizi gereksiz kararsızlıklardan kurtarmış olur. Bu yüzden fayda sağlayan ve çoğu kişinin sıklıkla başvurduğu bir yöntem halini almıştır.

Hikaye Arşivinde Yer Alan Fotoğraflarınızı Öne Çıkartabilirsiniz

Bilindiği üzere hikayeler paylaşılan fotoğraflar gibi kalıcı olmuyor. Bu fotoğraflar hikaye arşivinde muhafaza edilebiliyor. Bu özellikten faydalanarak fotoğrafları profilinize sabitlemek de mümkündür. Hikaye arşivinden seçilen fotoğrafları öne çıkartarak kalıcı hale getirebilirsiniz. Öne çıkan hikayeler sayfanızın alt kısmında yer almaktadır. Öne çıkarttığınız hikayeleri üzerine tıklayan arkadaşlarınız ile paylaşmış olursunuz. Bu sayede hikaye arşivinizde yer alan fotoğrafların kaybolmasını engellemiş olursunuz.

Arşivlenen Fotoğrafları Herkes Görebilir Mi?

Eğer fotoğraf arşivleme işlemi yaptıysanız artık o fotoğrafı sizden başka kimse göremez demektir. Kişi herkesin görmesini istediği zaman tekrar fotoğrafı yükleyebilir. Arşivlenen bir hikayeye bakmak için hikaye arşivini ziyaret ederek üzerine dokunmak yeterli olacaktır. Ayrıca buradan mevcut hikayelere ekleme de yapılabilmektedir. Otomatik arşivleme istenildiği zaman kapatılabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için profil ayarları kısmından yardım alabilirsiniz.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce