Influencer Nedir?
 20 Ocak 2021   Esosyal

Influencer Nedir?

Son zamanlarda oldukça fazla bir şekilde karşımıza çıkan bir kelime olarak bilinir. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni meslek terimleri de ortaya çıkmış olup influencer kelimesi de bu meslek terimleri arasında yer alan bir kelime olarak karşımıza çıkar. Çoğunlukla sosyal medya platformları üzerinden iş yaptıkları bilinen influencerlar günümüzde popüler bir meslek olmuştur. Çoğu kişi tarafından meslek kategorisine girmese de bu işi yapan pek çok kişinin olduğu da kabul edilen bir gerçek olarak karşımıza çıkar.

Influencer Ne Demek?

Influencer, kelime anlamı olarak bakıldığında etkileyen kişi anlamı ile karşımıza çıkar. Günümüzde kelime olarak kullanımından ziyade daha çok kişinin yaptığı işi tanımlamak amacıyla kişiye verilen unvan şeklinde bilinir. Özellikle sosyal medyada çok fazla zaman geçiren kişilerin sürekli duyduğu kelimelerin en başında gelir. Daha çok yüksek takipçiye sahip sosyal medya kullanıcıları tarafından kullanılan bu unvan ürün tanıtımı ya da pazarlama yapan kişilere söylenir. Dijital mecralarda Influencer Marketing şeklinde de karşımıza çıkar ve ayrıca bu kişiler takipçilerinin gösterdikleri ürünü satın almalarını sağlayan kişiler olarak da geçer. Tüm bu sebeplerden dolayı markalar ürünlerini tanıtmak ve satışlarını artırmak amacıyla Influencerlara ihtiyaç duyarlar.

Influencer Olmak İçin Gereken Özellikler

Sosyal medyada özellikle Instagram'da bilinen ve yüksek takipçi sayısına sahip kişilerin takipçilerinin satın almak ile ilgili fikirleri üzerinde de etkili oldukları bilinen bir gerçektir. İnsanlar ürün tercihlerinde tanınan kişilerin kullanıp önerdiği şeyleri alma eğilimine sahiptir. Bununla birlikte günümüzde sosyal medya kullanımında görülen artışın da bu mesleğin büyümesinde etkili olduğu da bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkar.

Influencer olmak için gerekli bir takım noktalar mevcut olup şu şekilde sıralamak mümkün olur;

  • Sizi yansıtacak bir niş seçimi yapmak ve o niş doğrultusunda bir hesap oluşturmak.
  • İşinizi daha profesyonel bir hale getirmek için hesabı işletme hesabı olarak ayarlayın. Bu sayede gönderileriniz ile ilgili pek çok veriye ulaşma imkanı da yakalamış olunur.
  • Hesabınızın estetik olmasına ve takipçilerinizin gözüne hitap edecek bir şekilde olmasına özen gösterin. Takipçilerin ilgisini çekmek satış için önemli olacaktır.
  • İletişimim etkili bir şekilde ilerlemesini sağlayın.
  • Hesabınızda aktif olun ve sık sık paylaşım yapmaktan kaçınmayın.

Tüm bunlar başarılı bir influencer olmak için gereken bir takım hususlar olarak karşımıza çıkacaktır.

Influencer Türleri Nelerdir?

Influencerlar yaptıkları işlere ve kullandığı mecralara göre çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Takipçi sayıları göz önünde bulundurulduğu takdirde ise mega, makro ve mikro influencer olmak üzere üç tür ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Mega influencerlar; adından da anlaşılacağı üzere takipçi sayıları oldukça yüksektir. Bu sebeple diğer influencerlara kıyasla çok daha fazla kitleye ulaşma imkanlarına sahiptirler. Makro influencerlar ise mega olanlara göre bir tık daha az takipçi sayısına sahiptirler. Bu sınıfta yer alan influencerlar çoğunlukla influencer marketing bakımından diğerlerine kıyasla çok daha etkilidirler. Bunun nedeni ise markaların bu sınıfta yer alan influencerlara ulaşma imkanlarının diğerlerine göre çok daha fazla olması olarak bilinir. Mikro influencerlar ise düşük takipçi sayısına sahiplerdir.

Yayınladıkları içerikler göz önüne alındığı takdirde ise bu sefer karşımıza youtuberlar, bloggerlar ve sosyal medyada paylaşım yapan kişiler çıkacaktır. Bilindiği üzere youtuberlık günümüzde oldukça gözde bir meslek olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple yotube ile çok fazla kitleye ulaşmak ve ürün tanıtımı yapmak da mümkün olacaktır. Bloggerlar ile sosyal medyada paylaşım yapan influencerlar çoğunlukla markalar tarından yeni keşfedilen bir grup olarak bilinir.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce