Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
 06 Mart 2020   Esosyal

Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?

Neredeyse tüm sosyal platformlarda hashtag bulunuyor. Bunun sebebi hashtaglerin sosyal platformlar için oldukça önemli olması. Paylaşımların gözükmesini sağlamak, insanlara erişmek ve daha birçok amaç için hashtagler kullanılıyor.

Hashtag (Etiket) Kullanımı

Instagram, Twitter ve Youtube gibi platformlarda aktif olarak kullanılan fakat çok önemsemediğimiz hashtagler (etiketler), bir sürü amaç için kullanılabiliyor. İlk olarak twitter ile ortaya çıkan bu terim, daha sonrasında Instagram’a, Youtube’a ve Facebook’a da yayıldı. Şuan tüm sosyal platformlarda oldukça önemli bir konumda. Hashtaglerin ne işe yaradığını maddeler halinde inceleyelim;

  • Diğer insanlara ulaşmayı sağlar
  • Aramaları detaylandırmayı sağlar
  • Başlıkların altında kullanıldığında, o içeriği detaylı olarak sınıflandırır.
  • Trendleri oluşturur (Twitter Trend topic)
  • Kişilerin kendisini tanıtmasını sağlar

Bu sebeple her paylaştığınız içerikte hashtag kullanmak gereklidir.

Instagram’da paylaştığınız fotoğraflarda, fotoğrafın içeriğine göre hashtagler kullanabilirsiniz. Mesela deniz kenarında arkadaşlarınızla çekildiğiniz bir fotoğrafa “#deniz”, ”arkadaşlar” gibi hashtagler kullanabilirsiniz.

Twitter’da paylaştığınız her içerikte kullanabilirsiniz. Trendler arasında sizin de yazınız gözüksün istiyorsanız, trendtopicteki hashtagleri yazınızın içinde kullanabilirsiniz.

Youtube’da paylaştığınız videoların daha kolay bulunabilmesi için etiketleri kullanabilirsiniz.

Fakat hashtag kullanırken abartıya kaçmamak gerekiyor. Bunun sebebi farklı hashtag kullanımını sistemlerin spam olarak algılaması. Bir içerikte çoğunlukla 1-5 arası hashtag kullanımı önerilir. Bundan fazlasının kullanılmaması önerilmemektedir.

Hashtag ile Fenomen Olmak

Tanıdığımız tüm fenomenlerde bir zamanlar hashtagleri iyi kullanabildikleri için bugünlere gelmişlerdir. Sosyal medya platformlarında fenomen biri olmak istiyorsanız, hashtagleri kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Diğer insanlara ulaşabilmek için mutlaka kullanmanız gereken bu özellikler, hem alanınızda öne çıkmanızı sağlar hem de içeriğinizi daha kaliteli bir hale getirir.

Hala etiketleri kullanmaya başlamadıysanız bugünden itibaren bunu bir alışkanlık haline getirin. Böylece sizde kaliteli içeriklere sahip olabilir, diğer insanlarla daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce