Eski Instagram Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır?
 13 Nisan 2021   Esosyal

Eski Instagram Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır?

Eski instagram hesapları iki şekilde kapatılabilir. Hesap geçici olarak kapatılır. Bu işleme hesabı dondurma işlemi de denir. Diğer seçenek ise hesabın kalıcı olarak kapatılmasıdır. Bu noktada hangi işlemin yapılacağı kullanıcıların tercihine kalmıştır.

Instagram takipçi satın almak için tıklayın.

Eski Instagram Hesabını Geçici Olarak Kapatma Ne Demek?

İsteyen kullanıcılar eski instagram hesaplarını geçici olarak kapatabilirler. Hesabı geçici olarak kapatma sıklıkla tercih edilir. Kullanıcılar kararlarından vazgeçip hesaplarını geri istediklerinde kolaylıkla hesaplarını tekrar aktif hale getirebilirler. İnstagram.com adresi üzerinden işlem yapılmalıdır. Bu işlemin yapılması için mobil tarayıcı ya da bilgisayardan giriş yapılması gerekir. Aksi halde hesabın geçici olarak kapatılma işlemi gerçekleşmez.

Eski Instagram Hesabını Geçici Olarak Kapatma İşlem Adımları

Instagram hesabının geçici olarak kapatılması için bazı adımların izlenmesi yeterli. Bu işlem için atılacak adımlar şunlardır;

 • Instagram hesabında sağ üst kısımdaki simgeye tıklandığında Profil Düzenle seçeneğine ulaşılır.
 • Bu menü üzerinden Hesabımı Geçici olarak Kapat kısmı tercih edilir.
 • Bu işlemle birlikte Hesabı neden kapatıyorsun? Sorusu yanıtlanır. Şifre tekrar girilir.
 • Sebep belirtildikten sonra Hesabı Geçici olarak Kapat seçeneği tıklanır.
 • Bu adımlarla birlikte işlem tamamlanmış olur.

Eski Instagram Hesabını Dondurma İşlemi

eski ınstagram hesabı dondurma işlemi geçici olarak kapatma işlemiyle aynıdır. Yani dondurulan eski bir instagram hesabı istendiği an aktif hale getirilerek yeniden kullanılabilir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus olduğu unutulmamalıdır. Aynı hafta içerisinde hesap sadece bir kez dondurulabilir. Başka bir deyişle kullanıcı hesabını dondurup aynı hafta içinde tekrar aktif hale getirdiyse aynı hafta içinde tekrar donduramaz. Bu nedenle; hesabın dondurulma işlemi ve tekrar aktif hale getirilmesi işlemlerine dikkat edilmelidir.

Telefon Üzerinden Eski Instagram Hesabı Dondurma

Hesabın dondurulma işlemi akıllı telefon üzerinden yapılacaksa bazı adımlar atılmalıdır.

 • İlk olarak telefonun tarayıcı kısmından https//www.instagram.com linkine gidilir.
 • Oturum açıldıktan sonra sayfanın sağ alt kısmında yer alan küçük profil resmine tıklanır. Bu işlemle birlikte profil sayfasına gidilir.
 • Profili düzenle kısmı tercih edilerek açılan sayfada en altta yer alan hesabımı geçici olarak kapat alanına tıklanır.
 • Hesabı dondurma sebebi işaretlenerek işlem tamamlanır. Son derece basit adımlarla kısa sürede tamamlanacak bir işlemdir.

Eski Instagram Hesabını Kalıcı Olarak Kapatma

Instagram hesabını geçici bir şekilde kapatmak elbette bir çözüm değildir. Hesap geçici kapatıldığında kullanıcının profil bilgileri, fotoğrafları, paylaşımları, içerikleri diğer kullanıcılardan gizlenmiş olur. Ancak; bu bilgiler silinmez. Yani kullanıcı istediği an bu eski instagram hesabına geri dönüş yapabilir. Eski ınstagram hesabı kalıcı bir şekilde kapatılmak isteniyorsa o halde atılması gereken adımlar sırasıyla şöyledir;

 • Instagram sayfasına giriş yapıldıktan sonra profile gidilir.
 • Buradan Hesabını Sil bağlantısına girilir. 
 • Açılan menüde Hesabını neden siliyorsun? Sorusu görüntülenir. Bu soruya açılan menüden bir yanıt belirlenir.
 • Şifre bilgisi girildikten sonra Hesabımı Kalıcı olarak Sil seçeneği kullanılarak işlem tamamlanır.
 • Bu adımlar tamamlandıktan sonra hesap kalıcı bir şekilde silinmiş olur. Artık kullanıcının bu hesaba girmesi mümkün değildir.

Eski Instagram Hesabını Kapatma İşlemi Öncesinde Ne Yapılmalı?

Yukarıda da belirtildiği gibi bu işlem geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Kullanıcı bu işlemi yaptıktan sonra eski instagram hesabına ulaşamayacaktır. Dolayısıyla bu hesap için paylaşılan fotoğraf, video, görseller gibi tüm içeriklere de ulaşması mümkün olmaz. Bu nedenle bu işlem öncesinde hesabın bir kez kontrol edilmesinde fayda vardır. Eğer kaybedilmek istemeyen bir fotoğraf, video ya da paylaşım varsa bu içerikler bilgisayara depolanabilir. Böylece instagram hesabı kapatıldığında bunlar kaybedilmemiş olur.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce