En Popüler Sosyal Medya Siteleri
 19 Ocak 2021   Esosyal

En Popüler Sosyal Medya Siteleri

Gelişen teknoloji ile beraber ortaya çıkmış olan sosyal medya sitelerinde de bir artış meydana gelmiştir. Oldukça değişken popülerliğe sahip bu sosyal medya siteleri günümüzde herkesin bildiği siteler olarak karşımıza çıkar. Bu sosyal medya sitelerinin popülerliğini belirleyen çeşitli etkenler bulunur.

Bu etkenleri sıralayacak olursak şöyle bir sıralama yapmak mümkün olur;

  • İnsanların günlük hayatın kargaşa ve stresinden uzaklaşıp kafalarını meşgul edecek yer aramaları.
  • Freelance çalışmak isteyen küçük ya da büyük işletme sahipleri için ideal ortamlar olması.
  • Dünyanın her türlü insanının buluşup tanıştığı ya da alışveriş yaptığı siteler olmaları.

Yukarıda bahsedilen sebepler dolayısıyla sosyal medya siteleri günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Bu sosyal medya sitelerinden en popülerleri arasında Twitter, Instagram, Facebook, Linkedin, Youtube ve Medium gibi siteler yer almaktadır.

Twitter

Twitter oldukça fazla kullanılan sosyal medya sitelerinden birisi olmakla beraber haberlerin ilk defa yayınlanıp paylaşıldığı online bir ağ olarak karşımıza çıkar. İnsanların haber ya da bilgilerini 280 karakter kullanarak kısa mesaj halinde paylaştığı aynı zamanda da eğlendirdiği bir sitedir. Yayınlanan mesajlar tweet olarak adlandırılır. Yıllar geçtikçe çok daha fazla yenilik getirilen Twitter aynı zamanda çeşitli multimedya içeriklerini kolay bir biçimde paylaşma imkanı da sunar.

Instagram

İnsanların çoğunlukla fotoğraf paylaşmak için tercih ettiği sosyal medya sitelerinden birisi olarak bilinir Instagram. Kullanıcılar bu sitede paylaştıkları fotoğraf ya da kısa videolar için beğeni butonunu kullanırlar. Çevrimiçi olarak kullanılan Instagram’da ayrıca canlı yayın açma gibi bir çok çeşitli imkana da ulaşabilirsiniz. Küçük işletme sahipleri için de Instagram oldukça uygun bir platform olarak karşımıza çıkar. Instagram’da satış ya da alışveriş yapmak oldukça yaygın bir hal almıştır.

Facebook

Kullanımı oldukça eski yıllara dayanan bir diğer sosyal medya sitesi ise Facebook olarak bilinir. Facebook hepimizin uzun yıllardır kullandığı bir sosyal paylaşım sitesi olmakla birlikle aylık ortalama 2 milyar civarı aktif kullanıcısı olduğu bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda en popüler mesajlaşma uygulamalarından hemen sonra yine Facebook’un geldiği de istatiksel olarak karşımıza çıkar.

Linkedin

Linkedin daha çok profesyonel insanların kullandığı veya tercih ettiği bir sosyal medya sitesi olarak karşımıza çıkar. Kullanıcıların özgeçmişlerini paylaştığı, iş tecrübeleri ile ilgili bilgilerini aktardığı ya da çeşitli eğitimlerin paylaşıldığı bir online sosyal medya sitesi olarak bilinir. Bu site çoğunlukla işverenler veya iş arayan insanlar tarafından tercih edilir. Kariyerinde ilerlemek isteyen insanların makale ya da bilgilendirici içerikler paylaştığı Linkedin sitesi aynı zamanda işverenler için doğru kişiyi bulmak konusunda oldukça yarar sağlar. Günümüzde iş hayatına atılan insan sayısındaki artışa bağlı olarak Linkedin kullanan kullanıcılarda paralel şekilde artış göstermiş olup popüler bir sosyal medya sitesi haline gelmiştir.

Youtube

Youtube Google’dan sonra en çok arama yapılan en büyük sosyal medya sitesi olarak karşımıza çıkar. Günümüzde oldukça sık kullanılan Youtube video paylaşma ve bundan para kazanma imkanı sağlar. Youtube oldukça çeşitli imkanlar sunmakla birlikte müzik videoları ya da film, dizi ve blog tarzı içeriklerinde paylaşıldığı bir sosyal medya sitesi olarak bilinir. Reklam paylaşımı da yapan Youtube’un ayrıca reklamsız halinin olduğu premium abonelik hali de mevcuttur.

Medium

Karma bir sosyal medya sitesi olarak bilinen medium genellikle yayıncılık içeriği ile tanınır. Medium sosyal medya sitesinde profesyonel yazarların haricinde ayrıca amatör yazarlar da yazdıkları içerikleri paylaşabilme imkanı bulurlar. Genellikle ücretsiz makaleler ile karşılaşılsa da bazı bloglar da para kazandıran yönü ile açığa çıkar.

Yazıyı PAYLAŞ:

3 Dakika Önce